Emre'nin Bloğu

blog_logo

21. Yüzyılda Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler

21. Yüzyılda Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler

Son sözler, ölmeden önce bir kişinin sesli olarak ağzından çıkan son kelimelere denir. Anlam bazı durumlarda daha önceki ifadelerle genişletilir. Halı hazırda ünlü veya ölümüyle ünlü olan kişilerin son sözleri bazı durumlarda kaydedilmektedir. Bu son sözler her ne kadar her zaman doğru olmasa da tarihsel ve edebi olarak kullanılmaktadır.

Bir kişinin ifade ettiği son sözler, ölümden önce veya ölüm yaklaşırken söylediği, genellikle merhumun ünü nedeniyle, bazen de ifadenin kendisine olan ilgi nedeniyle kaydedilir. Hastalıktan ölen insanlar genellikle rüya haline girebildikleri için, söyledikleri sözlerin bazı durumlarda anlaşılması mümkün değildir ve bu gibi durumlarda gerçek son sözleri kaydedilmeyebilir veya çok önemli kabul edilmeyebilir. Yanlış aktarılsa bile, varsayılan son sözler, algılanan tarihsel kayıtların veya o sırada ölüme karşı gerçekleştirilen kültürel tutumların ifade edilebilmesinde önemli bir yer tutar. 

Ölmeden Önce Söylenen Son Sözler İçin Bazı Örnekler

“Kimse benim için ağlamasın, cenazemi yasla kutlamasın; çünkü insanların ağzında bir ileri bir geri yaşamaya devam ediyorum.”

— Ennius, Roma Cumhuriyeti’nin yazarı ve şairi (MÖ 169); anıtına kazınması için ifade ettiği son sözler. 

“Tüm cesur Prusyalılar beni takip etsin!”

— Mareşal Kurt Christoph Graf von Schwerin (6 Mayıs 1757), Prag Savaşı’nda, bir gülle tarafından vurulmadan hemen önce.

“Thomas Jefferson hayatta kaldı.”

— Amerika Birleşik Devletleri başkanı John Adams (4 Temmuz 1826), Jefferson’un aynı gün erken saatlerde öldüğünden habersiz…

“Bu mesafeden bir fili bile vuramazlar!”

— General John Sedgwick (9 Mayıs 1864), düşman ateşi tarafından öldürülmeden kısa bir süre önce Spotsylvania Muharebesi’nde.

“Çavuş, İspanyol mermisi beni öldürecek şekilde yapılmadı.”

— Theodore Roosevelt’in Rough Riders’ından biri olan Yüzbaşı Buckey O’Neill (1 Temmuz 1898), Kettle Hill’e saldırmadan önce ağzından vurulmadan hemen önce.

“Sanırım kurtulacağım.”

— Richard A. Loeb (28 Ocak 1936), bir hapishane kavgasında usturayla 56 kez kesildikten sonra.

“Sana ateş etmeyeceğini göstereceğim.”

— Johnny Ace (25 Aralık 1954), Amerikalı müzisyen, 32 kalibrelik bir tabancayla oynarken.

“Ne yapacağımı sanıyorsun? Beynimi mi uçuracağım?”

— Chicago müzik grubundan Terry Kath (23 Ocak 1978), boş olduğu varsayılan 9 mm’lik yarı otomatik bir tabancayı şakağına dayayıp tetiği çekmeden hemen önce.

“Sana sert olduğumu söyledim, çok aptalsınız.”

— Brandon Vedas (12 Ocak 2003), aşırı dozda uyuşturucu kullanırken IRC’de konuşan bir Amerikalı.

“Sen bir cankurtaransın, Andy.”

— İngiliz hicivci ve playboy William Donaldson (22 Haziran 2005), kendisine hap getiren bekçiye.

2001-2009 Arasında Kayıt Edilen Son Sözler

“Tamam, sadece merak ettim.”

— Dale Earnhardt Sr., Amerikalı yarış arabası sürücüsü (18 Şubat 2001), takım arkadaşı Andy Pilgrim’e 2001 Daytona 500’deki ölümcül kazasından önce kendisine herhangi bir tavsiyesi olup olmadığını sorduktan sonra.

“Hayır. Biri doktor arıyor ve doktor bulam…”

— American Airlines Flight 11’de (11 Eylül 2001) uçuş görevlisi olan Betty Ong, Operasyon Uzmanı Nydia Gonzalez’in sorusunu cevaplarken. Soru, uçakta bıçaklanan yaralıları tedavi etmek için bir doktor bulup bulamadıklarıyla ilgiliydi.  

“Su görüyorum. Binalar görüyorum. Binalar görüyorum! Alçaktan uçuyoruz. Çok, çok alçaktan uçuyoruz. Çok alçaktan uçuyoruz. Aman Tanrım, çok alçaktan uçuyoruz. Aman Tanrım!”

— American Airlines Flight 11’de uçuş görevlisi olan Madeline Amy Sweeney (11 Eylül 2001), müdür Michael Woodward ile telefonda.

“Hazır mısınız? Haydi başlayalım.”

— Todd Beamer, United Airlines Flight 93’teki (11 Eylül 2001) Amerikalı yolcu, uçağı kaçıranlara karşı isyanın başladığının sinyalini vermeden önce. Uçağın kontrolünü tekrar ele almaya çalışmaları sonucunda uçak düştü ve uçaktaki tüm 44 kişi hayatını kaybetti. 

“Korsanlara saldıracağız.”

— Jeremy Glick, United Airlines Flight 93’teki (11 Eylül 2001) Amerikalı yolcu, uçağı kaçıranlara karşı ayaklanmadan önce karısına telefonda söylediği son sözler.

“İçeri bakıyoruz… Finans Merkezine bakıyoruz. Üçümüz… İki kırık cam… Aman Tanrım! Ah…”

— Dünya Ticaret Merkezi’nin Güney kulesinde çalışan bir işadamı olan Kevin Cosgrove (11 Eylül 2001), 105. kattan bir 911 görevlisini telefonla aradı. Son sözlerini güney kulesi çökerken söyledi. 

“Asla ölmeyeceğim.”

“Aku tak akan mati.”

— Mona Fandey, Malezyalı pop şarkıcısı ve katil (2 Kasım 2001), asılarak infaz edilmeden önce.

“Birbirinizi sevin.”

— İngiliz müzisyen ve söz yazarı George Harrison (29 Kasım 2001), eşi Olivia Harrison ve oğlu Dhani Harrison’a.

“Carol, bunun için çok üzgünüm. Devam edemeyeceğimi hissediyorum. Her zaman doğru olanı yapmaya çalıştım ama bir zamanlar büyük bir gururun olduğu yer artık yok. Seni ve çocukları çok seviyorum. Ne sana ne de kendime bir yararım olabilir. Acım çok büyük.Lütfen beni affet. Cliff — J. Clifford Baxter.”

— J. Clifford Baxter, Enron yöneticisi (25 Ocak 2002); karısına hitaben yazdığı intihar notu. Baxter, Enron skandalıyla ilgili olarak Birleşik Devletler kongre komiteleri önünde ifade vermeye karar vermişti.

“Bugünlük bu kadar yeter Bay Heise!”

— Robert Steinhäuser, Alman öğrenci ve Erfurt okul katliamının faili (26 Nisan 2002), intihar etmeden önce bir öğretmene söylediği son sözler.

“Evet, sadece kayayla birlikte yelken açtığımı söylemek istiyorum ve Bağımsızlık Günü gibi, İsa’yla birlikte döneceğim. 6 Haziran, film gibi. Büyük ana gemi falan, geri döneceğim. Geri döneceğim.”

— Robert Steinhäuser, Alman öğrenci ve Erfurt okul katliamının faili (26 Nisan 2002), intihar etmeden önce bir öğretmene söylediği son sözler.

“Yemekten oldu!”

— İrlandalı aktör ve şarkıcı Richard Harris (25 Ekim 2002), Savoy Hotel’den çıkarılırken.

“1968 ve Catonsville’den beri nükleer silahların dünyanın belası olduğu inancıyla ölüyorum; onlar için maden çıkarmak, imal etmek, konuşlandırmak ve kullanmak Tanrı’ya, insanlığa ve dünyaya karşı bir lanettir.”

— Philip Berrigan, Amerikalı barış aktivisti ve eski Katolik rahip (6 Aralık 2002); eşi Elizabeth McAlister’a dikte edilen son sözler.

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x