Emre'nin Bloğu

blog_logo

Kış Tatili İçin Sıcacık 5 Film Önerisi

Kış Tatili İçin Sıcacık 5 Film Önerisi

Aralık ayı geldi. Yılbaşı ve tatil ruhunu en iyi yansıtan filmlerle birlikte sıcacık evinizde ister sıcak çikolata ister bir kova patlamış mısır ile yılbaşı ve Noel filmleri izleme vakti gelmiş demektir. İşte bu kategoriye giren en iyi 5 film önerisi.

Tatil gelenekleri söz konusu olduğunda son birkaç yılda çok şey değişti. Fakat değişmeyen bir şey var; aileniz ve arkadaşlarınızla yeni ve klasik filmler izlemek için televizyonun etrafında toplanmak. Aslında sorun, eğer bir sorun olarak adlandırılabilirse tabi, Netflix, Amazon Prime ve HBO gibi sağlayıcıların bünyesinde hangi filmlerin olduğu. Size yardım etmek ve daha önce hiç görmemiş olabileceğiniz birkaç tatil cevheri için hızlı ve kullanışlı bir rehber sunmak için buradayım. İşte size yılın bu zamanını en iyi yansıtacak ve iyi vakit geçirmenizi sağlayacak 15 tatil filmi:

1- Carol

Todd Haynes’in yürek burkan 2015 filminin kesinlikle bir Noel filmi olduğunu iddia etmek zor. Bu film, çalıştığı mağazadan alışveriş yapan zarif bir kadın olan Carol (Cate Blanchett) ile yoğun bir ilişkiye başlayan Therese (Rooney Mara) adlı genç bir kadın hakkında – ama 1950’lerde bir Noel sırasında geçiyor ve bu da bizim için yeterli. Patricia Highsmith’in The Price of Salt adlı romanından uyarlanan film, Therese ve Carol’ın bir yolculuğa çıktıklarında başlarına gelenleri ve Carol’ın boşanmaya çalıştığı adamdan şüphe duymasını anlatıyor. Film yürek burkan finaliyle sizi bekliyor.

2- Home for Holidays

Jodie Foster‘ın yönettiği bu film şükran gününün gerçekten nasıl bir şey olduğunu fazlasıyla gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Tüm akrabalar  bir çatı altında yeniden bir araya geliyor. Holly Hunter, Şükran Günü’nü ailesiyle geçirmek için Chicago’dan Baltimore’a giden ve kararından hemen pişman olan, yakın zamanda işsiz kalan bekar bir anneyi oynuyor. Hunter’ın karakteri, “Eve gittiğinde etrafına bakıp merak ediyor musun: Bu insanlar kim? Nereden geldim?” Filmde ayrıca Iron Man olmadan önce Robert Downey Jr. da mevcut.

3- Happiest Season

Film önerisi sayfamızda üçüncü sırayı bir Kristen Stewart filmi alıyor. Netflix ve Amazon Prime gibi büyük sağlayıcıların piyasaya sürdüğü orijinal ürünlerin atmasıyla birlikte, bunlardan birinin Noel’in en büyük hatasını yakalaması an meselesiydi. Geçen yıl bu onur, Happiest Season romantik komedisinde görmeyi beklemeyeceğiniz etkileyici bir oyuncu kadrosunu bir araya getiren Hulu’ya gitti (Kristen Stewart). Harper (Halt and Catch Fire’dan Mackenzie Davis), kız arkadaşı Abby’yi (Stewart) Noel için eve davet ettiğinde, ona bir şeyi söylemeyi ihmal eder: Harper aşırı muhafazakar ailesine eşcinsel olduğunu asla söylememiştir. Dan Levy, Alison Brie, Aubrey Plaza ve Mary Steenburgen’in de dahil olduğu yıldız oyuncu kadrosunun canlandırdığı ciddiyet etkili bir şekilde filmin içine girmenizi sağlayacak.

4- The Best Man Holiday

Genel olarak konuşursak, tatiller Best Man Holiday için sadece arka planda kalan bir konu. Lance’in (Chestnut) düğünü için bir araya gelmelerinden yaklaşık 15 yıl sonra (ve The Best Man’in yayınlanmasından yaklaşık 15 yıl sonra), bir grup eski arkadaş Noel’i birlikte kutlamak için New York’ta bir araya gelir. Tüm arkadaş buluşmalarında olduğu gibi, herkes aynı anda yakınlıklarını ve uzun süredir içlerinde biriktirdikleri sorunları hatırlar. Spoiler vermeyeyim ama kahkahaların içten olduğunu ve dramanın -kanser teşhisleri, hamilelikler, evlilikler- yüksek olduğunu söylemek yeterli.

5- Miracle on 34th Street

Ben eski filmlerin hastasıyım. Eski derken 20-30 yıl önceki filmler değil. Bildiğiniz 2. Dünya Savaşı ve bunu takip eden 30-40 yıldan bahsediyorum. Bu filmde Natalie Wood, dürüst bir bekar anne ve Macy’s’de yönetici olan Doris Walker’ın (Maureen O’Hara) yaşının ötesindeki bilge kızı Susan Walker rolünde, erken gelişmişliğin somut örneği olarak karşımıza çıkıyor. Noel Baba’ya benzeyen Kris Kringle (Edmund Gwenn) hayatlarına girdiğinde işler biraz değişiyor. 

 

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x