Emre'nin Bloğu

blog_logo

Çocuğun Geleceğini En İyi Şekilde Planlamak

çocuğun geleceğini

Çocuğun Geleceğini En İyi Şekilde Planlamak

Çocuğun geleceği (eğitim, yaşam tarzı, evlilik vb.) sorumlu her ebeveynin üzerinde yoğun olarak düşündüğü bir konudur.  Bu planlamayı yapabilmek için  için bugün çok sayıda farklı yol mevcut. Elbette tüm ebeveynler çocukları için en iyisi ister ve bu yolda akıllıca plan yapmak ve bu şekilde çocuğun geleceğine yatırım yapmak günümüzde hiç de kolay değil. 

Basitçe anlatmak gerekirse, çocuğunuzun geleceği tamamen finansal gücünüze bağlı olduğu için, bazı durumlarda geçici bir şekilde tasarruf etmek veya kısmi yatırım yapmak yardımcı olmayabilir. 

Ayrıca, çocuklarınızın daha iyi bir geleceği için belirlenen finansal hedeflerin her birine doğru ilerlerken düzgün bir denge kurmanız gerekir.

Çocuğun geleceğine neden yatırım yapılır?

Evinizin neşesine en iyi eğitimi vermek, onun iyi bir iş sahibi olmasını sağlamak ve onu şık bir şekilde evlendirmek istiyorsanız, onların parlak geleceklerini bugünden planlamanız gerekmektedir.

Rutin sınavlar ve genel gelişim sırasında onların derslerini ve çalışmalarını yakından takip ettiğiniz gibi, gelecekteki tüm ihtiyaçları ve istekleri için de iyi bir plan yapmanız büyük önem arz etmektedir.

Nereye yatırım yapılmalı?

Çocuğunuzun geleceği için yatırım yaparken ihtiyatlı seçimler yapmanız gerekir. Çocuğunuzun geleceğinin mali açıdan tamamen güvende olmasını sağlamak için borç ve sermaye araçlarının doğru bir şekilde seçmeniz gerekir. Yaşınızı, çocuğunuzun yaşını, sorumluluklarınızı, risklerinizi, gelirinizi, giderlerinizi ve mali hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Çocuğunuz üniversiteye gitmeden önce yatırım yapmak için 10 yıldan fazla zamanınız varsa, hisse senedi gibi biraz daha riskli yatırımları seçebilirsiniz. Bu yatırım yolları, servetinizi büyütmek için size daha fazla fırsat sağlayabilir.

Yatırım yapmak için daha az yılınız varsa, bunun yerine borç veya karışık fonlara bakabilirsiniz. Paranızı hisse senedi fonları kadar yükseltmezler ancak aynı zamanda çok daha güvenlidirler. Portföyünüzü çeşitlendirmek için altına yatırım yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Yatırımlarınızı yaptıktan sonra, düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Yatırımlarınızın ne kadar iyi gittiğini kontrol edin ve gerektiği gibi ayarlamalar yapın. 

Çocuğun eğitimini planlamak

İyi bir eğitim, çocuğunuza dünyada kendi yolunu çizmek için ihtiyaç duyduğu güveni ve becerileri verecektir. Çocuğunuzun mümkün olan en iyi eğitimi almasını sağlamak için mali durumunuzu planlamanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Maliyeti göz önünde bulundurun

Eğitimin maliyeti her yıl artıyor. 15-20 yıl sonra okul ücretinin ne kadar olacağını düşünüp ona göre tasarruf yapmalısınız. Çocuğunuzun eğitim için yurtdışına gitmek isteyebileceğini de düşünmelisiniz. Ardından uçak bileti, yemek, konaklama ve harçlık maliyetlerini hesaba katmanız gerekecektir. Buna ek olarak, maliyetlerin beklediğinizden daha fazla artması durumunda bir miktar yedek de bulundurmalısınız.

Hobileri unutmayın

Unutmayın, eğitim sadece çocuğunuzun okulda geçirdiği saatlerden ibaret değildir. Ödediğiniz öğrenim ücretleri, iyi bir eğitimle birlikte gelen masrafların yalnızca bir kısmıdır. Çocuğunuzun keşfetmek isteyeceği özel dersler veya hobiler için de paraya ihtiyacınız olacak. Örneğin, çocuğunuz tenis gibi bir spora ilgi gösterebilir. Ayrıca potansiyel tenis derslerinin maliyetini, raket, top, özel ayakkabılar ve daha fazlasını satın alma maliyetini de hesaba katmalısınız.

Varlıklarınızı değerlendirin

Yatırım yapmaya başlamadan önce, halihazırda elinizde bulunan varlıklara bir göz atmalısınız. Buna göre ne kadar yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz. Ancak, farklı hedefler için ayrı ayrı yatırım yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Diyelim ki aynı zamanda bir evde çocuğunuzun eğitimi için para biriktiriyorsunuz. Eviniz için biriktirdiğiniz parayı çok gerekli olmadıkça çocuğunuzun eğitimi için harcamamalısınız.

Zaman çok önemli

Çocuğun geleceği ve hayatını planlamaya başlamak için asla erken değildir. İdeal olarak, doğar doğmaz geleceklerine yatırım yapmaya başlamalısınız. Ne kadar uzun süre yatırım yapmanız gerekiyorsa, getirilerinizin o kadar yüksek olması muhtemeldir.

Çocuğun evliliğini planlamak

Her ebeveyn, çocuklarının ideal hayat arkadaşını bulacağını, yerleşeceğini ve kendi ailesini kuracağını hayal eder. Çoğu ebeveyn, hayallerindeki düğünü yapma umuduyla çocuklarının evliliği için birkaç yıl para biriktirir. Bir düğün için planlama yapmak ve ödeme yapmak kolay değildir ve maliyetler her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle iyi bir yatırım planına sahip olmak gereklidir. Bir kez daha zaman çok önemli bir konudur. Tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız, çocuğunuzun hayallerini gerçekleştirmeniz o kadar kolay olur.

Sigortanın önemi

:ocuğun geleceği ne kadar önemli ise, bu planlamada yapacağınız sigorta da o kadar önemlidir. Sigorta, her iyi finansal planın ayrılmaz bir parçasıdır. Sigortayı düşünmeden yatırım planları yaparsanız büyük bir hata yapmış olursunuz. Hayat belirsizdir ve yarın ne olacağını asla bilemezsiniz. Hiçbir ebeveyn sonsuza dek çocuklarına bakma fırsatına sahip değildir. Size bir şey olursa ve artık çocuğunuzun geleceğine yatırım yapamazsanız, çocuğunuz iki yakasını bir araya getirmekte zorlanabilir. Bu nedenle, finansal planlarınıza her zaman sigortayı dahil etmelisiniz. Sigorta, başınıza istenmeyen bir şey gelmesi durumunda aile üyelerinize ve çocuklarınıza finansal bir güvenlik ağı sağlayacaktır. Piyasada çok sayıda sigorta planı mevcuttur. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmelisiniz. Ailenizi yeterli mali koruma olmadan bırakmak istemediğiniz için, yüksek bir sigorta tutarı sunan poliçeler bulmayı unutmayın.

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x