Emre'nin Bloğu

blog_logo

Evolv Terra Elektrikli Scooter İncelemesi

evolv terra inceleme

Evolv Terra Elektrikli Scooter İncelemesi

Tam süspansiyonlu bir elektrikli scooter modelidir. Bu güçlü çift motorlu elektrikli scooter, biraz inişli çıkışlı bir performansa sahip olsa da oldukça güvenilir bir ulaşım aracıdır. Oldukça küçük ve kompakt görünüşüyle dişlerinizi takırdatmadan zorlu arazilerde daha yüksek hızlarda seyahat etmeyi mümkün kılıyor. Urban Machina tarafından üretilen Evolv Terra elektrikli scooter, hızla büyüyen pazar için iyi bir seçenek. Her ne kadar mükemmel olmasa da makul bir fiyata pek çok harika özellik barındırıyor.

Genel Puan 7/10
7/10

Evolv Terra teknik özellikleri

  • Motorlar: 2,2 kW en iyi güç için çift motor
  • Pil: 48 V 15,6 Ah (750 Wh)
  • Azami hız: 50 km/s
  • Menzil: 55 km
  • Ağırlık: 24 kg
  • Yük kapasitesi: 120 kg
  • Süspansiyon: Ön ve arka salınım süspansiyonu
  • Frenler: Bakım gerektirmeyen ön ve arka kampanalı frenler
  • Lastikler: 8,5″ sert lastikler
  • Ekstralar: Yan tüp aydınlatmalı ön ve arka LED farlar, zil, yerleşik gaz kelebeği ile LED ekran, günlük mesafe ölçer, kilometre sayacı, dahili taşıma sapı, destek ayağı

Evolv Terra performans

Urban Machina‘nın bir önceki modeli olan Evolv Tour 2.0 harika bir başlangıçtı ama Evolv Terra performansı daha da artırıyor.

48 km/sa hızı aşabilen herhangi bir scooter zaten yüksek performanlı scooter olarak anılmaktadır. Elbette bu scooter bir Dualtron ile eşdeğer değil ama çoğu şehir merkezinde ve kalabalık kentsel alanlarda trafiğe ayak uyduracak kadar hızlı.

Bisiklet şeritlerinin olmadığı bölgelerde yolun kenarından aheste aheste giderek sürekli arabaların üstünüze sürmesi yerine arabalarla aynı ve hatta bazen onlardan daha hızlı yolculuk yapabilmek güvenlik açısından büyük bir gelişmedir.

Yine de bisiklet şeridine sahipseniz ve yaşadığınız yerde güzel bir bisiklet altyapısı varsa, o zaman 50 km/saat kesinlikle çevrenizdeki diğer bisikletçiler için oldukça hızlı bir sürat. Geniş açık yollar için bu 50 km/saat’lik hız hem eğlence hem de güvenlik için harika bir opsiyon.

Bu yüksek hız, 600 wattlık sürekli güç ve 1.100 wattlık tepe gücü sağlayan bir çift motorla mümkün oluyor. 2,2 kW ile bu elektrikli scooter ani bir şekilde hızlanma kapasitesine sahip ve ekonomik bir scooter’a kıyasla zorlu yokuşların üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Lastikler hava ile dolan tipten değil. Sert lastik. Küçükken bu tür lastiklere sahip bisikletlere dolma lastikli bisiklet derdik. Lastik patlatma dezavantajını ortadan kaldırmasına rağmen, şişme lastiklerin yol üzerinde verdiği konfor, dolma lastiklere kıyasla çok daha iyidir. Ancak bu durumda yardımımıza çift süspansiyon geliyor ve bu lastiklerden ortaya çıkan sert sürüş süspansiyon tarafından telafi edildiğinden, dolgu lastiklerin dezavantajını ortadan kaldırıyor.

Bu gerçek bir off-road scooter modeli değil. Süspansiyon, yoldaki hafif kusurlar için optimize edilmiş ve toprak bir alandaki büyük çukurlar için süspansiyolar yeterli konforu sağlayamayabilir. 

Scooter asfaltta ve beton üzerinde gerçekten gıcır gıcır akıyor. Sadece bununla da kalmıyor ve sert topraklarda ve hatta hafif çakıllı yollarda bile küçük geziler yapmanıza izin veriyor. Elbette arazide çok hızlı gitmeyi beklemeyin, aksi takdirde canınız yanabilir.

Evolv Terra baştan aşağı bir banliyö scooter modeilidir.

İyi bir scooterda iyi aydınlatma, iyi çamurluklar ve iyi frenler gibi parçaların dahil olması oldukça önemlidir. Kampanalı frenler bu tip modellerde çok işe yarar. Pek çok insan elektrikli scooterlarda sadece disk frenlerin kullanılması gerektiğini düşünüyor fakat bu doğru bir yaklaşım değil.  

Kampana frenlerin durdurma gücü oldukça iyidir ama ıslak koşullarda performansları zayıflıyor.  Daha fazla bakım gerektiriyor (özellikle tel çekmeli disk frenler) ve disk rotorunu bir kaldırıma çarparsanız, bu durum sürekli olarak darbeli frenlere sahip olmanız anlamına geliyor. Disk rotorları, uzun bisiklet tekerleklerinde daha fazla korunma imkanına sahip ama kısa scooter tekerlekleri, insan gözüne uzak ve yere yakın bir yerde olduğundan biraz korunmasız olarak seyahat ediyor. 

Öte yandan kampanalı frenler tamamen sızdırmazdır. Bu nedenle temelde asla bir su birikintisine çarptıktan sonra performans düşüşü konusunda endişelenmenize veya bakım yapmanıza gerek kalmaz.

Ayrıca disk frenler kadar kolay hasar görmezler ve genellikle sorunsuz bir frenleme sistemi olarak çalışırlar.

Evolv Terra, gövde ve tekerlek kısmı. Kaynak: io.wp.com

Evolv Terra pek taşınabilir değil

Bu scooter modelini sürmek oldukça eğlenceli fakat taşımak tam tersi. 24 kg ile 7 yaşında bir çocuğun ağırlığına denk gelmektedir. 24-25 kiloluk 7 yaşındaki çocuğunuzu sürekli omzunuzda taşımak zorunda olduğunuzu düşünün. 

Doğal olarak bir araba bagajında veya bir katlık bir binaya asansör yapılmaz. Bu da bu scooter’ı hamal gibi sırtlayıp araba bagajınıza veya asansöre sahip olmayan binanın bilmem kaçıncı katına kadar taşımanız anlamına geliyor. Kelimenin tam anlamıyla bir çuval patates. Çift motor ve 750 Wh’lik büyük bir pil ile elde ettiğiniz tam olarak da budur aslında; küskü gibi ağır bir scooter.

Yani bu scooter modelini almak istiyorsanız, amacınıza paralel olarak, mesela işe gidip gelmenizin bir parçası olarak kullanacak iseniz, her gün 24 kiloluk hantal bir scooter taşımak isteyip istemediğinizi önce bir kendinize sorun.

Bu scooter’ın en iyi özelliklerinden birisi katlama mekanizmasıdır. Çok sağlam ve pratiktir. Sürüş sırasında katlanmamasını ve taşımak için kaldırmanız gerektiğinde katlanmış kalmasını sağlamak için büyük bir güvenlik anahtarı kullanır. Gidonlar ayrıca ekstra dar bir hale getirmek için katlanır. Bu katlanma şekli, bir arabanın arka koltuğunda yere koymak veya dar bir dolabın dibine sıkıştırmak için mükemmeldir.

Gelişmesi gerekenler

En çok gelişmesi gereken parça gaz kelebeği. Hala sağ işaret parmağınızla kullandığınız tetik tarzı bir kol ile sürüş sağlanıyor.

Bunlar elektrikli scooterlarda yaygındır ama maalesef hiç ergonomik değiller. Yeni sürücüler (veya acil durumdaki herkes) için kafa karıştırıcı olabilen bir konumda, tam fren kolunun hemen üzerinde bulunurlar. Gaz pedalının ve frenin aynı şekilde işlev gören iki adet kolla görevlerini yerine getirmesi pek akıllıca görünmüyor. Genellikle bu iki işlevin oldukça farklı olmasını istersiniz. En azından konum bakımından zıt yerlerde olabilirler.

100 kiloluk bir sürücü ve 250 kiloluk bir sürücü farklı süspansiyon ayarlarına ihtiyaç duyacağından dolayı, şirketin ayarlanabilir süspansiyon üzerinde de çalışması gerekiyor.

Ancak 1245 $’lık fiyatı temel alındığında, bu scooter sunduğu özellikler ile hala alınabilir bir seçenek . Saatte 50 km hıza ulaşmanın daha ucuz yolları elbette var ama farklı zeminlerde güçlü, hızlı ve rahat olan iyi yapılı bir scooter için bu astronomik bir fiyat değil. Günlük işe gidip gelmek için güçlü bir elektrikli scooter isteyenlere Evolv Terra’yı tavsiye etmenizde bir sakınca yok. Ama keyif için scooter süreceklere daha ucuz seçenekler piyasada mevcut.

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x