Emre'nin Bloğu

blog_logo

Gutenberg Lisesi Katliamı

gutenberg lisesi katliamı

Gutenberg Lisesi Katliamı

Robert Steinhäuser (22 Ocak 1983 – 26 Nisan 2002), 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Gutenberg Lisesi’nde bir öğrenciydi. Gutenberg Lisesi Katliamı faili olan Robert, 2001’in Ekim ayında okula geldiğinde, bir önceki ay olan Eylül ayında okula gelmediği günler için bir sağlık raporu getirmesi gerekiyordu. Robert’ın okula getirdiği sağlık raporunun sahte olduğu anlaşılınca, öğrenci okulun müdür tarafından okuldan atıldı.   

Bu duruma çok sinirlenen Robert, internette Columbine Lisesi katliamıyla ilgili araştırma yapmaya başladı ve daha sonra yapılan soruşturmada bu konuyla ilgili bilgisayarında birçok dosyaya ulaşıldı. 

O sırada Thüringen eyaletindeki mevcut yasalar nedeniyle iş bulması oldukça güçleşen Robert, okuldan atıldıktan sonra kendisini büyük bir boşluğun içinde buldu ve sınırlı iş potansiyeline sahip olduğu için duygusal bir çöküntü yaşamaya başladı.

Olay Günü

26 Nisan 2002 sabahı, Robert uyandıktan sonra her zamanki saatinde  evinden ayrıldı. Fakat bu kez üzerinde diğer günlere göre daha farklı şeyler taşıyordu. Robert evden çıkmadan önce 9 mm Glock ve Mossberg 590 Mariner pompalı tüfeği yanına aldı. Pompalı tüfek daha sonra tetik arızası nedeniyle çalışmayacaktı. Robert sırt çantasında silahlarını ve mühimmatını taşıyarak 10:45’te maskesiz olarak okula girdi. Zemin kattaki erkekler tuvaletine girdi ve siyah yüz maskesi dahil olmak üzere kıyafetlerini değiştirdi. Paltosunu, cüzdanını ve kimliğini de okulun tuvaletinde bıraktı.

Robert Steinhäuser. (Kaynak: welt.de)

Silah sesleri sabah 10:58’den kısa bir süre önce başladı. Robert tuvaletten okulun çalışma ofisine gitti. Orada okulun müdire yardımcısını ve sekreterini vurdu. Okulun müdiresi ise yan odadaydı ancak Robert müdirenin bulunduğu odanın kapı kilidi açık olmasına rağmen bu odaya girmedi. Müdire koridorda yankılanan gürültüyü kontrol etmeye gittiğinde, Robert çoktan bölgeden ayrılmıştı. Müdüre cesetleri bulduktan sonra kendisini ofisine kilitledi ve polisi arayarak yardım istedi. 

Robert bu sırada sınıftan sınıfa geçmeye başladı ve her seferinde bir öğretmeni vurmak için bir sınıfın kapı eşiğinde kısa bir süre durdu. Saat 11:05’te okulun bekçisi polisi aradı. Saat 11:12’de ilk polis arabası okula ulaştı. Robert polise de ateş açtı ve polislerden birini vurarak öldürdü.

111 Numaralı Sınıf ve Katilin İntiharı

Rainer Heise (Kaynak: Der Spiegel)

111 numaralı resim malzemesi odasının önünde duran Robert, tarih ve resim öğretmeni Rainer Heise ile karşılaştı. Daha sonraki röportajlarda Rainer Heise’ın yaptığı açıklamalar biraz çelişkiliydi çünkü ilk başta Robert’ın maskesini kendisinin, daha sonra ise Robert’ın maskesini Robert’ın çıkardığını belirtti. , kendisinin veya Robert’ın maskesini çıkardığını iddia ederek olayın çelişkili versiyonlarını verdi ve ardından Robert’a gözlerinin içine bakarak onu vurmasını söyledi. Robert’ın bu sırada silahını indirdiğini söyleyen Rainer Heise, Robert’ın ona “Bay Heise, bugünlük bu kadar yeter!” diye yanıt verdiğini belirtti. Robert daha sonra silahıyla kendisini vurdu ve cesedi birkaç saat sonra polis tarafından bulundu.

İlk silah sesinden itibaren Robert Steinhäuser’in intiharına kadar 20 dakikalık bir süre mevcut. İlk silah sesinden bir buçuk saat sonra, Robert Steinhäuser’in cesedi, özel bir polis ekibi tarafından 111 numaralı odada bulundu. Silahlı katil bu katliamda 12 öğretmen, 2 öğrenci, 1 sekreter ve 1 polis olmak üzere toplamda 16 kişiyi öldürdü. Tüm bu süre boyunca tam yetmiş bir mermi kovanı bulundu.

Katliamdan Sonra

Robert Steinhäuser’in ailesi, haber kaynaklarına yaptığı açıklamada, “Oğlumuzun kurbanlara ve yakınlarına, Erfurt ve Thüringen halkına ve tüm Almanya’ya böylesine korkunç bir acıyı yaşattığı için sonsuza kadar üzgün olacaklarını” söyledi.

2004 yılında, olayda bir polisin vurulması nedeniyle polis teşkilatının tepkisine yönelik kamuoyunda tekrarlanan eleştirilerin ardından, Thüringen eyalet hükümeti olayla ilgili nihai bir rapor yayınlaması için bir komite görevlendirdi.

Thüringen eyalet hükümeti, okul müdiresinin Robert Steinhäuser’i okuldan atarak yasal yetkilerini aştığını ve prosedür kurallarını ihlal ettiğini belirtti. Müdire için başka bir yasal süreç başlatılmadı ve 2017 itibariyle okuldan sorumlu olmaya devam ediyor.

Aynı şekilde Thüringen eğitim yasası da eleştiri oklarını üzerinde topladı. Robert Steinhäuser zaten bir yetişkin olduğundan, okul idaresinin ebeveynlerine oğullarının okuldan atıldığını bildirmesi gerekmiyordu. Şu anda diğer birçok Alman eyaletinin aksine, Thüringen eyaleti lisenin 10. sınıfının sonunda ortaokul sertifikasını otomatik olarak vermiyordu. Bu nedenle, final sınavlarını geçemeyen öğrencilerin bir okul sertifikası yoktu; bu da onları oldukça kısıtlı iş imkanlarıyla baş başa bırakıyordu. Katliamdan sonra lise öğrencilerine 10. sınıf sonunda kendi istekleriyle sınava girme seçeneği tanıyan bir yasa çıkarıldı. 2004 yılından bu yana, bu sınav tüm Thüringen lise öğrencileri için zorunlu bir hale getirilmiştir. 

Olay sonrasında medyadaki şiddetin etkisi ve özellikle RPG tarzı nişancı türündeki bilgisayar oyunları, sözde katil içeren oyunlar ve diğer medyadaki kurgusal şiddetle ilgili olarak, bu gibi ortamların gençler üzerindeki etkisi hakkında kamuoyunda tartışmalara meydana geldi. Gutenberg Komisyonu’nun raporuna göre Robert Steinhäuser’in Fight Club, Predator veya Desperado gibi bazı şiddet içeren filmlerin yanı sıra Return to Castle Wolfenstein, Hitman: Codename 47 ve Half-Life video oyunlarına ilgisi vardı. Görünüşe göre Robert Steinhäuser, medyada sık sık bağlantılı olduğu söylenen Counter-Strike oyunuyla pek de ilgilenmiyordu. Tartışmalar, Gençleri Koruma Yasası’nın gözden geçirilmesine katkıda bulundu ve bu alanlara ilişkin kuralların güçlendirilmesine yardımcı oldu.

Gençleri Koruma Yasası reformuna ek olarak, silahla ilgili yasalar da sıkılaştırıldı. Bir atış kulübüne katılmak isteyenler için yasal asgari yaş 18’den 21’e çıkarıldı ve ateşli silahları kullanmak isteyen ve 25 yaşın altındaki herkesin tıbbi-psikolojik muayeneden geçmesi zorunlu bir hale getirildi. Pompalı ateşli silahlar tamamen yasaklandı. Ayrıca, ateşli silahlar ve mühimmat için tedaik süreci de önemli ölçüde sıkılaştırıldı.

Gutenberg Lisesi Katliamı Bağlantılı Diğer Olaylar

Katliamdan sonra yaklaşık 700 öğrenciye travma sonrası stres bozukluğu teşhisi kondu ve bunların yaklaşık yüzü bir yıl sonra hala tedavi altındaydı. Katliamdan 10 yıl sonra, psikolojik terapide hala 6 tanık bulunuyordu ve bunlardan 4’ü ilk başta kendilerine tavsiye edilen takip programını reddetmişti. Thüringen kaza sigortası fonu şimdiye kadar mağdurlar için yaklaşık 5.5 milyon Euro’dan fazla ödeme yaptı ve buna toplam miktara yaklaşık 2.2 milyon Euro değerinde kurbanların ailelerine yapılan aylık ödemeler de dahildir. 

Steinhäuser’in son sözleri“Für heute reicht’s.” (“Bugünlük bu kadar yeter.”) – aynı zamanda polisin olayla ilgili birkaç hata yaptığını iddia eden Ines Geipel’in katliam hakkında yazdığı tartışmalı bir kitabın başlığı oldu. Geipel ve bazı kurbanların yakınları, polisi ilk müdahale hızları nedeniyle eleştirdiler. Polis başlangıçta ikinci bir silahlı adam olduğuna inanmıştı. Bu da onları tüm binaya saldırmak yerine okulun bir katını emniyete almaya yöneltti. Polis yasaları ve polis eğitimi, katliama yanıt olarak çoğu federal eyalette yeniden düzenlendi. Daha önce polis devriyelerinin özel bir görev gücünü beklemesi gerekirken, artık Almanya’da bulunan tüm polis ekipleri kitlesel olarak insan öldürmeye teşebbüs eden herkesle doğrudan başa çıkmak için gerekli eğitimi ve ekipmanı alıyor.

Heise, Robert Steinhäuser’i bir odaya kilitleyerek ölüm çılgınlığına son verdiği için ulusal bir kahraman ilan edildi ancak daha sonra rolüyle ilgili sorular nedeniyle halkın bazı üyelerinin tepkisine maruz kaldı. Erfurt Belediye Başkanı Manfred Ruge, Heise’ye tamamen inandığını söyledi ancak öğretmenin kendine has tavırlarının medyada geniş yer bulmasının kasabada kızgınlığa neden olduğunu kabul etti.

Katliam, öğretmenlerin saldırı anında uyarı için genel anons sistemi üzerinden yayınlanabilecekleri şifreli bir kelimenin ortaya çıkarılmasına yol açtı. “Amok”un (İngilizce cinnet geçirme, delirme) tersten yazılışı olan “Bayan “Koma” geliyor.” daha sonra Winnenden okulundaki silahlı saldırıda öğretmenleri uyarmak için kullanıldı.

Finlandiya’da Jokela silahlı saldırısı sırasında 8 kişiyi öldüren Pekka-Eric Auvinen tarafından hazırlanan bir videoda Gutenberg Lisesi katliamı ve Robert Steinhauser’dan bahsediliyordu.

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x