Emre'nin Bloğu

blog_logo

Kullanan Biri Olarak 2022 Peugeot 308 İncelemesi

peugeot 308 inceleme
Kaynak: topgear.com

Kullanan Biri Olarak 2022 Peugeot 308 İncelemesi

Peugeot 308 incelemesi için aşağıdaki 308 resminden sonraki yazıları okumanızı tavsiye ederim. Oraya kadar benim aracı nasıl almaya karar verdiğimi anlattığım bir yazı mevcut. 

Eşim de çalışmaya başladığı için ikinci bir araca ihtiyacımız oldu. Çünkü büyük oğlum anaokuluna başladığı için, sabah okula ben bıraktıktan sonra akşam okuldan eşim almak zorundaydı çünkü ben ofiste akşam geç saatlere kadar çalışıyorum. İşe arabayla gittiğim için artık eşimin de hem işe gitmesi hem oğlumuzu okuldan alması için ikinci bir araç gerekti. 

2018’de aldığımız Peugeot 5008’den sonra alacağımız ikinci araç biraz daha küçük olmalıydı. Sonuçta 5008 aracımızın üzerinde bagaj da var ve uzun yolda sürekli onu kullanıyoruz. Bu alacağımız ikinci aracın 5008’e kıyasla daha ufak, atik ve şehir içi daha pratik olmasına özen göstererek aramaya başladım. 

Avrupa’da yaşadığımız için ilk olarak ikinci el araçlara baktım. Alman araçları çok seviliyor ve herhangi bir parça sorunu yok. Fakat ikinci el araçlar Avrupa’nın her yerinde büyük bir piyango çekilişi. Ya piyangoyu kazanacaksınız ya da hiçbir şey çıkmayacak. Geçmişini bilmediğiniz bir araba almak gerçekten tombala çekmeye benziyor. Ne olacağı belli değil çünkü. Maalesef çoğunluğu da kötü çıkıyor. 

Aramayı epey daralttım ama istediğim sonuca yine de ulaşamadım. İlk aracın kredisi de bitiyordu. O zaman tek bir seçeneğimiz vardı. Mantıklı olanı yaptık ve tekrar kredi çekerek sıfır bir araç almak üzere Peugeot Showroom yolunu tuttuk. 

Peugeot 308 ilk tanışma

Showroom’a girdiğimde bir 5008 kullanan olarak ilk 3008’e ve yine 5008’e göz gezdirdim. Amacım onlara odaklanmak değildi. Sadece yeni aldığım aracın yeni modellerinin nasıl olduğunu görmekti. 

Daha sonra hafif vitrin tarafından dışarıya doğru bakan bir araç gördüm. Üst segment araçların “olivine” (zeytin değil, bir taş adıdır ve Türkçe’de olivin olarak geçer) rengine boyanmış, parıl parıl parlayan spor ve fişek gibi duran bir araç. Daha önce oradan bir araç aldığım için ve servise de gelip gittiğim için, sürekli aynı kişiyle muhatap oluyorum. Hemen gördüğüm aracı sordum ve bana yeni model Peugeot 308 olduğunu ve ellerinde sadece 2 tane olduğunu söyledi. Haberlere çıkan çip tedarik problemi nedeniyle, üretim bandından araç çıkışının çok azaldığını ve bu nedenle 3 ila 6 aylık bir bekleme süresi olduğunu iletti. Bu gördüğüm renk aracın ellerinde olup olmadığını sordum ve başka bir şehirde bir adet olduğunu söyledi. 

Kredi başvurusu öğleden sonra yaptım ve sabah onayını aldıktan sonra tekrar Peugeot’nun yolunu tuttum. İmzalar atıldı ve bir hafta sonra aracı teslim alabileceğim söylendi.  

peugeot 308 inceleme
Kaynak: topgear.com

Peugeot 308 incelemesi: Araç teslimi

Bir Pazartesi günü aracı almak için Peugeot’ya gittim. Araç hazır bekliyordu ve imza işlemlerini tamamladıktan sonra aracı alıp benzinliğin yolunu tuttum ve ilk kez depoyu doldurdum. 

Bu araçtan önce 4 yıl boyunca 5008 sürdüğüm için, araçla ilgili ilk izlenimim atik olmasıydı. Benim aldığım 308 GT paketi. Bunun da bir üst paketi var ve bu en üst paketin adı da GT Pack. Fakat bu model hibrid. Ben direkt benzinli istediğimden dolayı GT modeli yeterli geldi. 

Peugeot 308 incelemesi: Dış görünüş

Aracın dış görünüşü oldukça sportif ve agresif bir tasarımla dizayn edilmiş. Şehvetli ve keskin hatlarıyla yeni Peugeot 308, markanın çarpıcı tasarım anlayışını sürdürmeyi başarıyor. Otomobilin yapısını yakından takip eden karoseri ile yeni 308, şık ve dinamik bir görünüme sahip. 

55 mm daha uzun dingil mesafesi ile arka koltuktaki yolcular için daha fazla alan bulunurken, bu ekstra uzunluk aynı zamanda 20 mm’lik yükseklik küçültmesi ile birleşerek eskisinden daha geniş olmamasına rağmen daha zarif bir silüet ve daha güçlü bir duruş oluşturuyor. Basit ve pürüzsüz kanat kısmı, güçlü karakterini daha da öne çıkarıyor.

Yeni Peugeot 308, markanın kükreyen bir aslan başı olan yeni logosunu gururla taşıyan ilk model. Logo aynı zamanda daha zarif bir görünüm için otonom sürüş yardımcıları tarafından kullanılan radarı da düzgün bir şekilde kapsıyor. Yani logo sadece görsel bir araçtan ibaret değil. İçinde başlı başına bir teknoloji de barındırıyor. 

Yeni 308’in tüm varyantlarında standart olarak LED farlar mevcut. Keskin ve ince tasarımıyla markanın ticari markası olan kılıç diş şeklindeki dikey LED farlar çok uzaklardan bir Peugeot’nun yaklaştığını gösteriyor . Bu ayırt edici ışık imzası, yeni 308’in hem gece hem de gündüz fark edilmesini sağlıyor. GT ve GT Premium seviyelerinde, tam LED farlar daha da fazla verimlilik ve güvenlik için Peugeot Matrix LED teknolojisine sahip. Bu farlar otomatik olarak çalışıyor ve otomatiğe aldıktan sonra artık dokunmanıza gerek kalmıyor. Çünkü araç farın güç ayarını, uzun huzmeli far dahil, dışarıdaki ışık durumuna göre kendisi ayarlıyor. Mesela ışık olmayan karanlık bir alana geldiğinizde uzun huzmeli farları açıyor ve yine ışıksız bir yerde sağa sola döndüğünüzde, Matrix LED farlar da kendini döndürerek size yolun durumunu gösteriyor. Arkada ise Peugeot’nun ikonik üç pençeli stop lambaları da LED teknolojisine sahip.

Yeni 308’in tasarımında aerodinamik verimlilik büyük bir rol oynuyor. Tüm dış kaporta, en belirgin yenilik olan uzun tavan spoyleri başta olmak üzere, daha iyi hava akışı için özel olarak tasarlanmış (tamponlar, deflektörler, difüzör, gövde sütunları, kapı aynaları vb.). Tekerlek tasarımı bile Cd 0.28’lik etkileyici genel sürtünme katsayısına katkıda bulunacak şekilde tasarlanmış.

Yeni Peugeot 308 yedi renk seçeneğiyle sunuluyor. Benim en çok beğendiğim ve lansman rengli olan Olivin Yeşili, Bianca Beyazı, Kümülüs Grisi, Nera Siyahı, Sedefli Beyaz, Vertigo Mavisi ve İksir Kırmızısı.

Yeni Peugeot 308 i-Cockpit

Peugeot’nun sınıfında lider i-Cockpit® iç mekan tasarımı ve yazılımı markanın tasarım DNA’sının önemli bir parçası haline geldi. Bu sistem her nesilde daha da çok geliştiriliyor.

Göz hizasına uygun bir şekilde yerleştirilmiş 10 inçlik dijital gösterge paneli, sürücünün gözlerini yoldan ayırmadan önemli bilgilere erişmesini sağlıyor. Benim sürdüğüm GT modellerinde küme şeklinde 3B ekran bulunuyor. Tamamen yapılandırılabilir ve özelleştirilebilir olan bu dijital ekran, TomTom® bağlantılı navigasyon (GT paketinde hediye veriliyor), medya kaynağı, sürüş yardımları ve enerji akışı dahil olmak üzere çeşitli görüntüleme modlarına sahip.

Yeni 308 ile ilgili en önemli yeniliklerden biri ise direksiyon üzerindeki yol tutuş sensörleri. Araç sürüş yardımlarını kullanırken sürücünün yol tutuş seviyelerini algılayan sensörlere sahip küçük bir direksiyon simidi kullanıyor. Ergonomik olarak tasarlanmış, aynı zamanda radyo, medya, telefon ve sürüş yardımları için parmak ucu kontrolleri de direksiyonun üzerinde mevcut.

Yüksek havalandırmalı tasarım havalandırma deliklerini verimlilik ve konfor için en uygun konuma yerleştirmiş. Ben aracı aldığımda sürücünnün sol tarafında bulunan havalandırmanın ayarlama çubuğunda sorun vardı. Havanın akışını düzenleyen bu çubuk çalışmıyordu. Henüz götürme fırsatı bulamadım ama en kısa zamanda göstereceğim. Bu havalandırma düzeni ayrıca dijital ekranın ve butonların bulunduğu bölgeden biraz daha yukarısında bulunduğu için elektronik sistemi rahatsız etmeyecek şekilde, sürücünün el ve göz hizasına daha yakın bir konumda tasarlanmış.

Allure seviyesinden itibaren yeni Peugeot 308 tamamen yapılandırılabilir sanal i-toggle özelliklerine sahip. Merkezi ekranın yanına yerleştirildikleri için hem daha şık bir tasarım hem de geliştirilmiş kullanım kolaylığı sunuyor. Dokunmatik i-toggle düğmeleri sürücünün en çok kullandığı butonları ana ekrana koymasını sağlıyor ve böylece aracı daha çok tanımasına ve daha hızlı alışabilmesine olanak tanıyor.

Ayırt edici iç tasarım, otomobilin tüm dinamik kontrollerini sürücü tarafında bir araya getiriyor:

 • Sekiz vitesli otomatik şanzımanın modlarının (Geri, Boş, İleri) ve iki düğmesinin (Park Etme ve Manuel) seçimi için kompakt tasarım vites kolu
 • Aktarma organına bağlı olarak farklı sürüş modlarını (Elektrikli, Hibrit, Eko, Normal ve Spor) seçmek için bir Sürüş Tarzı Seçici

Yolcu için yapılan tasarım da orta konsolun onlara doğru açılmasıyla optimize edildi. Yeni klima ünitesinin kompakt tasarımını yansıtan bu sistem, saklama ve rahatlık için her zamankinden daha fazla alan sağlıyor ve kablosuz akıllı telefon şarjı için özel bir yuvaya sahip. Yolcu kompartmanına ayrıca şunlar dahil edilmiş:

 • İki büyük çaplı bardaklık
 • İki USB C soketi (şarj ve şarj/veri)
 • 34 litreye kadar depolama alanı

Cesur iç tasarım, yapımında kullanılan malzemelerin çeşitliliğini ve kalitesini de vurguluyor. LED ambiyans aydınlatması, döşeme seviyesine bağlı olarak yumuşak dokunuşlu köpük, kumaş ve Alcantara® özellikli kapı panellerini aydınlatan sekiz renk seçeneğine sahip.

Peugeot i-Connect

Peugeot’nun yeni i-Connect® bilgi-eğlence sistemi, sürücüler ve yolcular için yeni bir bağlantı seviyesi sunuyor. Sekize kadar farklı sürücülerin kendi kişiselleştirilmiş profillerini ayarlamasına olanak tanırken, ekran yansıtma işlevi artık akıllı telefon şarj bölümüyle hem kablolu hem kablosuz ve Bluetooth kullanılarak aynı anda iki telefon bağlanabiliyor.

Merkezi 10 inçlik yüksek tanımlı ekran tamamen özelleştirilebilir ve çoklu pencereli “widget’lar” ve kısayollar sayesinde kullanımı bir tablet kadar kolay ve duyarlı bir hale gelmiş. Bildirimler için farklı menüleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya kontrol etmek oldukça kolay. Alternatif olarak, 3 parmakla basmak, uygulama listesinin görünmesini sağlarken, ana ekrana dönmek, tıpkı bir akıllı telefon gibi, ‘ana sayfa’ düğmesine dokunmaktan ibaret. 

Ekranın üst kısmında, kalıcı bir başlık dış sıcaklık bilgilerini, klimayı, widget sayfalarındaki konumu, bağlantı verilerini, bildirimleri ve saati gösteriyor.

Optimum okunabilirlik için, TomTom® bağlantılı navigasyonun haritası 10 inçlik ekranın tamamında görüntülenirken, hızlı, kolay ve internet gerektirmeyen “uzaktan güncellemeler” sürücülerin en hızlı ve en verimli rotalardan faydalanmasını sağlıyor.

‘OK Peugeot’ sesli komutu, kullanım kolaylığını ve güvenliği daha da artırıyor. Özellikle klima kullanımı için bu sesli komutlar oldukça kullanışlı. Direksiyondaki konuşma düğmesine bastıktan sonra sizi dinlemeye başlayan 308’e, “Set AC 24 degrees” demenizi takiben, araç klimayı 24 dereceye sabitliyor. 

Sürücü desteği 

Yeni Peugeot 308, hem kendi sürücüsünü hem de diğer araçlardaki sürücüleri güvende tutmaya yardımcı olan en son nesil sürüş yardımcılarına sahip. Sürüş yardımı paketi, dur ve kalk işlevi (EAT8 otomatik şanzımanda) ve şeritte kalma yardımı ile uyarlanabilir hız sabitleyici aracın paketine göre sunuluyor. Ayrıca bölünmüş yollarda ve otoyollarda kullanım için üç yeni işlev mevcut: 

 • Yarı otomatik şerit değiştirme – Sürücü, yön göstergelerini ayarlayarak bir şerit değiştirme manevrası önerir. Uygun koşullar karşılanırsa ve sürücü tarafından onaylanırsa, sistem yarı otomatik şerit değiştirme manevrası gerçekleştirir.
 • Beklenen hız önerisi – sistem sürücüye hızını (hızlanma veya yavaşlama) hız sınırı işaretlerine göre ayarlamasını önerir
 • Viraj hızı uyarlaması – 180 km hıza kadar (yasal olduğu durumlarda) virajın şiddetine göre otomobilin hızını optimize eder.

Yeni Peugeot 308’de standart veya opsiyonel olarak sunulan diğer yeni özellikler arasında şunlar yer alıyor:

 • Uzun menzilli kör nokta izleme (75 metre)
 • Entegre temizleme başlığına sahip yüksek çözünürlüklü 180° geri görüş kamerası
 • Arka kameradaki 180 derecelik çapraz trafik uyarısı
 • Dört kameralı (ön, arka ve her iki yan) 360° çevre görüşlü park yardımı
 • Peugeot Open and Go, anahtarsız giriş ve tek düğmeyle çalıştırma.
 • Ön cam ve direksiyon simidi için ısıtma
 • E-çağrı + aracın şeritteki yönü dahil olmak üzere yolcu adedi ve konumu ile acil durum çağrısı
 • Geri vitese takarken kapı aynalarını ayarlama

Ve elbette yeni 308 önceki modelle aynı kapsamlı donanım dizisini sunmaya devam ediyor ve donanım düzeyine bağlı olarak şunları içeriyor:

 • Dur ve Kalk işlevli uyarlanabilir hız sabitleyici (EAT8 otomatik şanzımanda)
 • Düz şanzımanlı modellerde 30 km’den itibaren ayarlanabilir mesafe kapsamında hız sabitleyici mevcuttur
 • Çarpışma uyarısı ve yaya ve bisikletli algılama özellikli otomatik acil frenleme
 • Aktif şerit tutma yardımı
 • Sürücü dikkat uyarısı
 • Otomatik uzun far
 • Trafik işareti tanıma
 • Çevre, hacim ve kilitlenme alarmı
 • Elektrikli park freni

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x