Emre'nin Bloğu

blog_logo

Mike Tyson

Mike Tyson

Michael Gerard Tyson, bilinen adıyla Mike Tyson, 30 Haziran 1966’da Brooklyn, New York’ta (ABD) dünyaya geldi. Annesinin adı Lorna Smith Tyson ve babasının adı ise Jimmy “the Weasel” Kirkpatrick idi. 

Çocukluk yılları 

Çocukluğu büyük yoksulluk ve üzüntüler içinde geçti. Mike Tyson henüz 2 yaşındayken babası aileyi terk edince, annesi Lorna bütün aileyi tek başına korumak ve geçindirmek zorunda kaldı. Brownsville’in arka sokaklarında büyüdü. Küçükken sesi peltek ve gür çıkıyordu, bu da gençler arasında bazen alay konusu oluyordu. Mike Tyson bazen bu alay eden gençlerle büyük tartışmalar yaşıyor ve olay kavga boyutlarına geldiğinde, doğuştan boks yeteneği olan Mike Tyson yumruklarıyla konuyu çok çabuk kapatıyordu. Yaşadığı bölgede polisle sürekli başı dertteydi. Ufak suçlardan ve çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı sürekli aranıyordu. Çok geçmeden, gittiği okuldan sürekli kavga ettiği için atıldı. Gençler için yapılan bir rehabilitasyon merkezine gönderildi. Bu kadar genç yaşta saldırganlık belirtileri gösteren Mike Tyson için bu merkezin mümkün olduğu kadar onun evi haline gelmesi için uğraşıldı.

Mike Tyson ve D’amato. Kaynak: Givemesport.com

Mike Tyson’ın boks potansiyeli ve öldürücü kroşeleri Bobby Stewart tarafından keşfedildi. 13 yaşında 90 kg olan Mike Tyson, Bobby Stewart ile birkaç ay antreman yaptı ve ardından efsanevi boks antrenörü ve menajeri Constantine D’Amato (Cus D’Amato) ile tanıştırıldı.

Floyd Patterson ve Jose Torres gibi dev şampiyonların antrenörlüğünü yapan D’Amato, ismini kullanıp Mike Tyson’ı gönderildiği rehabilitasyon programlı okulundan aldırdı. Bobby Stewart’ın gördüğü potansiyeli o da gördü ve Mike Tyson’ın antrenörlüğünü yapmaya başladı. Kısa süre sonra da yasal olarak onun velayetini üzerine aldı. Mike Tyson daha sonra yaptığı açıklamalarda D’Amato’yu babası gibi gördüğünü belirtti.

D’Amato, Mike Tyson’ın erken profesyonel kariyerinde 1985’te öldü. Çoğu insan D’Amato’nun, Mike Tyson’ın hayatını düzene sokmaya çalışıp, verdiği huzursuzlukları ve ortaya çıkardığı sorunları düzeltmeye çalıştığı için yorgun düşüp öldüğünü idda etti.

Mike Tyson efsanesi doğuyor

Mike Tyson ilk profesyonel maçını 6 Mart 1985’te New York’ta rakibini ilk raundda nakavt ederek yaptı. İlk iki profesyonel yılında mümkün olduğu kadar çok maç yaptı. Yaptığı bütün maçları kazandı ve çoğunu ilk raundda nakavtla bitirdi. Mike Tyson’ın bu yeteneği ve yenilmez olarak devam eden kariyeri medyayının da dikkatini çekti. Ünlü boks menajerleri Mike Tyson’ı izlemeye geliyor, uluslararası alanda dünyanın en iyi boksörleri ile karşılaşmalar düzenlemek için büyük uğraşlar sarfediyorlardı. 22 Kasım 1986’da henüz 20 yıl ve 4 aylıkken Trevor Berbick ile yaptığı karşılaşmada rakibini ikinci raundda nakavt ederek, ilk Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu unvanına ulaştı. Mike Tyson böylece ağır siklet boks şampiyonu olan en genç boksör ünvanını da elde etti.

Mike 20 yaşındayken, 1.75 cm boyunda ve 99 kg ağırlığındaydı. Vücudunun sadece %5’i yağ idi. Kilosuna göre kısa ama vücut olarak oldukça sıkıydı. Boks için muhteşem bir fiziği vardı. Boynunun çoğu insanın bacağından daha kalın ve kaslı olduğu söyleniyordu. Bu vücut, yumruklarının çabukluğu ile birleşince ortaya çıkan görüntü çok korkutucu oluyordu.

Rakipleri vurmaya korkuyordu, zaten vursalar pek bir zarar veremiyorlardı. D’Amato’dan öğrendiği elleri havada gard pozisyonu, rakiplerinin nakavt darbelerini önlediği gibi, Mike Tyson’ın öldürücü yumruğu için zaman kollaması ve plan yapmasını sağlıyordu. Dünyanın Muhammed Ali’den sonra gördüğü yeni jenerasyondan olan bu boks makinesi zamanlaması ve koordinasyonu vücut orantılarıyla birleşince efsaneleşme yolunda herkesin gözü önünde ilerliyordu.

Genç şampiyondan beklentiler oldukça yüksekti. Dünyadaki bütün üst düzey ağır siklet boksörlerle karşılaşmalar içeren bir program düzenlendi. Mike Tyson 7 Mart 1987’de Las Vegas, Nevada’da kemerini James “Bonecrusher” Smith’e karşı korumak için ringe çıktı ve jürinin ortak kararı ile James’in WBA (World Boxing Association) kemerini de kendi kemerine ekledi. Mayıs ayında Pinklon Thomas’ı altınca raundda nakavtla devirdi. 13 Ağustos’ta Tony Tucker’dan IBF (International Boxing Federation) şampiyonluğunu aldı. Böylece Tyson, “Namağlup Dünya Ağır-Siklet Boks Şampiyonu” oldu. 1987’de bu maçlardan başka yaptığı tek maçı 1984 Olimpiyat Şampiyonu Tyrell Biggs ile yaptı. Bütün maç rakibinden daha üstün olan Tyson, yedinci raundta Bigg’si nakavt etti.

Tony Tubbs ile ringe çıkmak için Tokyo’ya gitti. Demir yumruk rakibine sadece iki raund şans tanıdı. 27 Haziran’da IBF şampiyonu Michael Spinks’i feci şekilde dövdü ve henüz birinci raundda 1 dakika 31 saniye geçmişken Spinks’i nakavt etti. Bu karşılaşmanın Tyson’ın kariyerinin patlamasını yapacağı tahmin ediliyordu çünkü Spinks, Tyson ile karşılaşmadan önce zamanın tek yenilmez ağır-siklet boks şampiyonuydu ve Tyson onu sadece 90 saniyede devirmişti.

7 Şubat 1988’de aktris Robin Givens ile dünya evine girdi. Ancak Tyson’ın kariyerinin patlama hızında yükselmesi, özel hayatında da bir o kadar çalkantılara yol açtı. Medya ve yakın çevresi Tyson’ı rahat bırakmıyordu. Robin Givens, kariyerinin zirvesinde olan genç bir efsane ile evlenmişti. Ancak Tyson’ın hayatı gittikçe karışıyordu ve her geçen gün medya bu evliliğe zarar veriyordu.

İstenmeyen adam Mke Tyson

Tyson’ın özel hayatı kariyerine zıt bir şekilde ilerliyordu. Kariyeri son sürat çıkışta, özel hayatı ise son derece karışık ve düzensizdi. Robin Givens ile olan evliliği boşanmaya doğru gidiyordu. Mike Tyson 1988’in sonlarında uzun süre kendi antrenörlüğünü yapmış olan Kevin Rooney’i kovdu. Bu hareketi boks camiasında çok olumsuz karşılandı. Çünkü Rooney, D’Amato’nun ölümünden sonra Mike Tyson’a sahip çıkmış ve onu oldukça iyi eğitmişti. Rooney olmadan çıktığı maçlarda Tyson’ın hünerleri azalmış ve tek yumrukla nakavt edilme olasılığı da bir hayli yükselmişti. En büyük yeteneklerinden biri olan D’Amato’nun öğrettiği savunma taktiğini artık uygulayamıyor, rakiplerine daha dengesiz saldırıyor ve ringde ne yapacağını bilmiyordu.

1989’da hayatındaki karışıklar nedeniyle sadece iki karşılaşmaya çıkabildi. Şubat ayında ünlü İngiliz boksör Frank Bruno ile ringe çıktı. Mike Tyson Bruno’yu darmadağın etti. Temmuz ayında yaptığı bir sonraki maçında Carl Williams’ı ilk raundda yere serdi.

14 Şubat 1989’da tam 1 sene 1 hafta önce evlendiği Robin Givens ile boşandı. 1990’lı yıllara girildiğinde Tyson’ın özel hayatı felaket bir şekilde dengesizleşti. Antremanları düzensizleşti ve azaldı. 11 Şubat 1990’da James “Buster” Douglas ile ringe çıktı. Bütün gazeteler, dergiler, yorumcular ve boks camiası Tyson için kolay bir maç olacağını söylüyordu. Ancak bir şey herkesin gözünden kaçtı. Douglas’ın annesi maçtan üç hafta önce kansere yenik düşmüştü. Bu yüzden Douglas hayatının en duygusal anını yaşıyordu ve üç hafta sonra çıkacağı ringe annesi için çıkacağı şüphesizdi. 11 Şubat gecesi geldi. Dünyanın gözü Tokyo’ya çevrildi ve iki devin mücadelesi beklenmeye başlandı.

Mike Tyson yenilgiyi tadıyor

Mike Tyson maç boyunca Douglas’ın yıldırım gibi attığı yumruklara bir çıkış yolu bulamadı. Douglas 20 cm’lik boy avantajını çok iyi kullanıyordu. 10. raundda 35 saniye geride kalmıştı. Douglas çıkardığı yumruk ve kroşe kombinasyonlarıyla bir anda patladı ve Mike Tyson’ı yere devirdi. Tyson kariyerinde ilk kez ringin zemininde yatıyordu ve ayağa kalkamadı. Tyson’ın 37-0’lık yenilmezlik rekoru ve ünvanı bitmişti. O ana kadar kazandığı bütün kemerler Douglas’ın oldu. Maçın en unutulmaz anı ise Tyson’ın grogi halde yerdeyken çok yavaş bir şekilde ağzından düşen dişliğini ağzına takıp, maça devam etmek istemesiydi.

Yenilginin ardından 1991 yılında Donovon “Razor” Ruddock ile iki defa Mart’ta ve Haziran’da ringe çıktı. Bu maçlar ringden çok medyanın karşısında da çok tartışıldı ve konuşuldu. Mike Tyson ile Donovan Ruddock arasında ağız dalaşı oldu. Tyson, Ruddock’a hapishane ağzıyla şu cümleleri söyledi:

“Herkes senin bir travesti olduğunu ve bana aşık olduğunu biliyor. Seni benim kızarkadaşım yapacağım. Senin gibi tatlı bir şeye dokunacağım için sabırsızlanıyorum.”

Tyson maçların ikisini de juri kararı ile kazandı. Ancak bazı boks otoriteleri ilk maçın hakemi olan Richard Steele’in maçı gereğinden önce Tyson’ın leyhinde bitirdiğini belirtti. İkinci maçta ise Tyson kazandığı puanlarla rakibini yendi.

Mike Tyson cezaevinde

1990lı yılların başında Tyson’ın hayatı iyice karıştı. 1991’de düzenlenen güzellik yarışmasının kraliçesi “Miss Rhode Island” Desiree Washington, Mike Tyson’ın kendisine Indianapolis’te bir hotelde tecavüz ettiğini iddia etti ve Mike Tyson bu suçlamanın ardından Indiana’da tutuklandı. 1992’de mahkemeye çıkarıldı. Mahkemeye çıktıktan sonra 10 Şubat 1992’de tecavüz suçundan hüküm giydi ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mike Tyson cezaevine gönderildi ve 3 yıl cezaevinde yattıktan sonra 1995’in Mayıs ayında serbest bırakıldı. Indiana eyalet yasalarına göre, mahkeme tarafından suçlu bulunan bir insan başka bir itiraz veya yargı süreci beklemeden cezasını çekmeye başlamak zorundaydı.

Hapishanede geçirdiği zaman süresinde İslam dinine yönelen Mike Tyson Müslüman olarak Malik Abdul Aziz adını benimsedi.

Daha Sonra bu Tyson/Washington davası 2002’de çekilen “Undisputed” isimli filmin senaryosu oldu. Filmin başrollerini Wesley Snipes ve Ving Rhames oynadı.

Mike Tyson 1995 yılına kadar hiçbir karşılaşmya çıkmadı. Ringe Peter McNeeley ile yaptığı karşılaşma ile geri döndü. Ardından Buster Mathis Jr. ile ringe çıktı ve iki maçı da rahatlıkla kazandı. 1996’da Frank Bruno’dan aldığı WBC (World Boxing Council) kemerini geri almıştı. 1996’da WBA (World Boxing Association) kemeri için Bruce Seldon ile ringe çıktı. Seyircileri büyük hüsrana uğratıp maçı 99 saniyede bitirdi ve onları evlerine yolladı. Bu unvan için Lennox Lewis’e “yoldan çekilmesi” için 4 milyon dolar ödendi. Boks otoriteleri Mike Tyson’ın ringe döndükten sonra çıktığı ilk iki maçın çok zayıf rakipler karşısında olması nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. McNeeley hiçbir zaman Frank Bruno kadar olamadı ve Mathis Jr. ise hafif yumruk atan, orta düzeyde, babasının ünüyle -babası Muhammed Ali ve Joe Frazier ile ringe çıktı- ayakta kalan bir boksördü.

“Demir Yumruk” artık “Kulak Isıran”

Mike Tyson 28 Haziran 1997’de MGM Grand Garden Arena, Las Vegas’ta hakemliğini Mills Lane’in yaptığı karşılaşmada Evander Holyfield ile ringe çıktı. 8 ay önce ikili arasında yapılan maçı Holyfield nakavtla kazanmıştı. Bu da Tyson için ekstra motivasyon kaynağıydı. Maç 100 milyon dolar değerindeydi. Mike Tyson 30 milyon dolar, Holyfield ise karşılaşmadan 35 milyon dolar aldı. Amerikan televizyonlarında yapılan ve izlediğiniz süre kadar para ödediğiniz “pay per view” uygulaması bu karşılaşma için 49.95 dolardan başlıyordu. Dünya 100 milyon dolar harcanan maçı beklemeye koyuldu.

Maç saati geldi ve Mike Tyson için sorunlar ikinci raundda başladı. Holyfield’ın başı Tyson’ın sağ gözüne çarptı ve Tyson’ın gözkapağında 2-3 cm’lik bir açılma meydana geldi. Tyson birinci ve ikinci raundlarda hakeme sürekli Holyfield’ın başını kullanarak yüzüne sert darbeler vurduğundan ve kafa atmasından yakınıyordu. Üçüncü raund başlamak üzereyken Tyson ağızlığını takmadan ringin ortasına yürüdü. Ancak maçın hakemi Mills Lane bunu fark etti ve Tyson’a ağızlığına takmasını söyledi. Tyson geri dönüp ağızlığını taktı ve maça devam edildi. Tyson çok agresif dövüşüyordu ve Holyfield’ı savunmasız bir halinde yakalayıp sağlı sollu yumruklar indirmeye başladı. Seyirciler ayaklandı ve “Tyson! Tyson!” diye tezahüratlar başladı. Ansızın, üçüncü raundun bitimine 40 saniye kala, maçın gidişatını tümüyle değiştirecek bir olay yaşandı. Holyfield ve Tyson bütün boks maçlarında yaşanan rutin bir sarılmaya giriştiler ancak Tyson ağızlığını ağzından atıp, başını Holyfield’ın omzunun üzerine koydu ve Holyfield’ın sağ kulağını ısırarak bir parçasını kopardı. Tyson, Holyfield’ın sağ kulağının üst kısmını koparmıştı. Holyfield hemen Tyson’ı itti ve ringin içinde acıdan dört dönmeye başladı. Yaptığı hareketlerden canının çok yandığı belli oluyordu. Kulağını tuta tuta kendi etrafında dönmeye başladı.

Mike Tyson’ın Holyfield’ı ısırma anı ve hemen sonrası. Kaynak: The Sun

Maçın hakemi Lane ani bir mola aldı. Ring adeta panayıra döndü. Kalabalık arasından Holyfield köşesine doğru ilerlerken Mike Tyson onu sırtından geri çekmek için üzerine gitti ancak ringdeki kalabalık onu engellemeyi başardı. Mike Tyson da arkasını döndü ve çok sakin bir şekilde köşesine doğru gitti. Maç dakikalarca durdu. Hakem Lane, Tyson’a 2 puan ceza verdi. Doktor, Holyfield’ın kulağını inceledi ve maça devam edebileceğini söyledi.

Maç kaldığı yerden üçüncü raundun bitimine 30 saniye kaladan devam etti. 8 saniye geçmişti ki iki boksör tekrar saıldı ve Mike Tyson bu sefer Holyfield’ın sol kulağını ısırmaya kalktı. Holyfield şiddetle Tyson’ı geri itti ve elleri ile “Haydi gel!” işareti yaptı. Lane bu sefer maçı durdurmadı ve raundun sonuna kadar iki boksör karşılaşmayı sürdürdü. Üçüncü raundun bitiş ziliyle Mike Tyson Holyfield’ın köşesine doğru gitti. Hem Holyfield’a hem de anterenörü Brooks’a saldırmaya başladı. Ring yine bir anda insanlarla doldu. Mike Tyson önüne çıkan herkese yumruk sallıyordu. Bir polis memuruna bile vurmuştu. Ortalık yatıştı. Mike Tyson durduruldu ve sunucu Jimmy Lennon Jr. salona Mike Tyson’ın maçtan Holyfield’ın kulağını iki kez ısırması veya ısırmaya kalkması nedeniyle hakem Mills Lane tarafından diskalifiye edildiğini açıkladı.

Soyunma odasına doğru giderken izleyicilerden biri Mike Tyson’ın yüzüne su fırlattı. Mike Tyson zaten çok öfkeliydi ve seyircilerin oturdukları yere tırmandı ve su atan kişiye doğru yöneldi. Merdivenlere doğru giderken yardımcıları tarafından engellendi ve soyunma odasına zorlukla sürüklendi. Mike Tyson bokstan uzaklaştırıldı ve lisansı askıya alındı.

Tyson’ın maçtan sonra yaptığı basın açıklaması:

“Holyfield bana birinci raundda kafa attı, ikinci raundda da attı. Attığı her kafadan sonra durup onun yüzüne baktım ama o gözlerimin içine baka baka bana kafa atmaya devam etti. Buna rağmen kimse onu uyarmadı, puanlarını almadı, ne yapmam gerekiyordu? Bu benim kariyerim, böyle kafa yiyerek bu kariyerimi sürdüremem, bakmak zorunda olduğum çocuklarım var. Buna rağmen bana kafa atmaya devam etti ve benim de bir cevap vermem gerekiyordu. Holyfield kendisi söylediği gibi bir savaşçı değil. Kulağının ucunda ufacık bir sıyrık var ve maçı bırakıyor. Sayesinde benim maçta tek gözüm kaldı. Kulakların ne önemi var. Sadece bir gözüm kaldı, şu gözümün haline bir bakın ama o bir gözümü alsın bende bir tane daha var. O dövüşmek istemedi. Ben istiyorum. Şu anda bile onunla dövüşürüm. Saygısızca maçı bıraktı. Bakın şu gözümün haline, baksanıza! Bu halimle çocuklarım benden korkacak. Şu halime bakın!”

Kariyerinin sonları

Mike Tyson 31 Ağustos 1998’de bir araba kazası sonrasında iki kişiye saldırdığı için mahkemeye çıkarıldı. 5 Şubat 1999’da mahkeme kararını açıkladı ve Tyson 5000 dolar tazminat ödedi ve 2 yıl mecburi kamu hizmeti cezasına çarptırıldı.

Mike Tyson 1999’ın Ocak ayında Güney Afrikalı Francois Botha ile ringe çıktı. Beşinci raunda kadar Botha’nın üstünlüğü ile giden maçta, Tyson sağ kroşesini yıldırım gibi çıkardı ve Botha’yı yere serdi. Botha bir daha kalkamadı ve Tyson maçı nakavt ile kazandı.

9 ay yaptığı kamu hizmeti sonrasında mahkeme cezayı kısalttı ve Tyson’ı serbest bıraktı. 23 Ekim 1999’da Orlin Norris ile ringe çıktı. Tyson, birinci raundun bitiminde çalan zilin ardından Norris’i dirsek atarak yere indirdi. Norris yere düştükten sonra dizini incittiğini ve maça devam edemeyeceğini söyledi.

2000 yılında Mike Tyson üç maç yaptı. İlk maçı Manchester, İngiltere’deki MEN Arena’da Julius Francis ile yaptı. Tyson’ın İngiltere’ye girişine izin verilip verilmemesi yönünde büyük tartışmalar yapıldı. Ancak maç gerçekleşti ve Tyson maçı Francis’i ikinci raundda nakavt ederek kazandı.

Ardından 2000 yılının Temmuz ayında Lou Savarase ile Glasgow’da ringe çıktı ve 38 saniyede nakavtla maçı bitirdi. Fakat hakem araya girdikten sonra da Tyson yumruk atmaya devam etti ve hakem iki boksörü ayırmaya çalışırken yumruklardan birine hedef oldu ve yere serildi. Ekim ayında tartışmalarla Mike Tyson ve Andrew Golota maçı beklenilmeye başlandı. Maç başladı ve üçüncü raundda Golota maçı bıraktı. Tyson kazanmıştı ancak doping testinden geçemeyince maçın galibi kimse olamadı.

2001 yılında Mike Tyson sadece bir maça çıktı. Kopenhag’da Brian Nielsen ile yaptığı karşılaşmayı yedinci raundda Nielsen’i nakavt ederek kazandı.

Mike Tyson 2002’de Las Vegas, Nevada’da Lennox Lewis ile bir boks maçına çıkacaktı ancak Las Vegas yasalarına göre Tyson’ın cinsel taciz suçlamalarına hedef olmuş biri olarak eyalete girmesi yasaktı. Tyson yaptığı her röportajda Lewis’e sataşıp “Senin kalbini istiyorum. Senin çocuklarını yemek istiyorum.” gibi laflar ediyordu. Bir basın toplantısı düzenlendi ve maçın Las Vegas’ta yapılma olasılığının olmadığı belirtildi. Böylece Tyson-Lewis maçı Memphis, Tennessee’ye taşındı. Lewis bütün maç boyunca üstün taraftı ve sekizinci raundda Tyson’ı nakavt etti.

22 Şubat 2003’te tekrar Memphis’te bu sefer Clifford Etienne ile ringe çıktı. Maçı 49 saniyede nakavtla kazanan Tyson yine hedef tahtasıydı. Maça iyi hazırlanmadığı, Las Vegas’ta partilere katıldığı ve yüzüne yaptırdığı yeni dövmesi yüzünden antreman yapmadığı söylendi.

Mike Tyson 2003’ün Ağustos ayında yıllarca süren finansal sorunlarının ardından iflas ettiği açıkladı. Banka hesabında sadece 5000 dolar olduğu belirtildi. Hayatında olan bütün olumsuzluklara karşı 2003 yılında Ring Magazine tarafından gelmiş geçmiş en iyi 100 boksör sıralamasında 16. seçildi.

31 Temmuz 2004’te Tyson bir “geri dönüş” maçına, Lousville, Kentucky’de İngiliz Danny Williams ile karşılaşmaya gitti. Tyson ilk iki raundu domine etti. Üçüncü raundun başlarında Williams, hileli hareketler yapmaya başladı ve ceza puanları yedi. Dördüncü raundta sürpriz bir şekilde Williams, Tyson’ı nakavt etti. Maç sonrasında Tyson’ın tek bacakla dövüştüğü, diğer bacağının bağlarında bir kopma olduğu açıklandı. Bu Tyson’ın kariyerindeki beşinci yenilgisiydi. Maçtan 4 gün sonra bacağından ameliyat oldu. Menajeri Shelly Finkel, Tyson’ın bacağındaki sorunu yüzünden hasara yol açacak sağ kroşelerini atamadığını belirtti.

Mike Tyson boksu bırakıyor

11 Haziran 2005’te boks dünyasını şoke eden bir kararla kariyerinde ilk defa İrlandalı Kevin McBride ile yaptığı karşılaşmanın yedinci raundunda ringden çekildi. Yaptığı son dört maçın üçünü kaybeden Tyson, boksu yakın bir zamanda bırakabileceğini, dövüşmek için kalbinin ve cesaretinin artık yeterli olmadığını belirtti. Kısa bir süre sonra da boks kariyerinden emekliye ayrıldığını açıkladı.

Mike Tyson hayatı boyunca halktan aşırı ilgi görmüştü ve emekliye ayrıldıktan sonra da bu ilgi devam etti. Birçok internet sitesinin ve şirketin reklamını yaptı. Nisan 2005’te bir internet sitesinin reklamını yapmak için New York’ta bir striptiz klübünün çatısında parti veren bir grup striptizciye katıldı. Ardından Nintendo‘nun piyasaya sürdüğü popüler boks simülasyonu “Mike Tyson’s Punch Out!” oyununa ismini verdi.

3 Haziran 2005’te USA Today gazetesine verdiği röportaj:

“Benim bütün hayatım bir israf. Bütün hayatım boyunca başarısız oldum. Sadece kaçmak istiyorum. Kendimden ve hayatımdan utanç duyuyorum. Misyonu olan bir insan olmak istiyorum. Sanırım bunu, insanlara saygınlığımı kaybettirmeyerek, onların benim izimi sürmelerine engel olarak başarabilirim. Hayatımın bu kısmını mümkün olduğunca çabuk bitirmek istiyorum. Bu ülkede güzel olan hiçbir şey benim başıma gelmeyecek. İnsanlar beni çok yüksekte gösteriyorlar. Bu imajı yok etmek istiyorum.” 

Mike Tyson’ın başına gelen ilginç olaylar

  • Tyson’ın kalın ve diğer insanlardan farklı olan sesi hayatı boyunca komedyenler ve aktörlere malzeme oldu.
  • Hapishanede ezan sesini duyduktan sonra Müslüman olduğu söylenmektedir.
  • Boks ve Tyson fanatikleri çoğu zaman Tyson tarafından hüsrana uğratıldı. Çünkü 2 saat, hatta bazı ülkelerde saat farkı olduğundan dolayı sabaha kadar bekleyen Mike Tyson fanatikleri, Tyson’ın ringe çıkıp daha ilk raundda,veya çoğu zaman ilk 50 saniyede maçı bitirmesi, hayranlarını fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı.
  • 2003 yılında K1 dövüş organizasyonuna katılacaktı fakat daha önce yaşanan olaylar nedeniyle Japonya’ya girişi yasaklandığı için bu planı suya düştü.
  • CAPCOM’un ünlü dövüş oyunu Street Fighter serilerindeki Balrog isimli dövüşçünün Japonya’da çıkan versiyonundaki asıl adı Mike Bison’dır ve bir boksördür. Bu karakter Mike Tyson’a benzetilerek yapıldı. Oyun çok tutulup Dünya piyasalarına girme kararı alınınca, CAPCOM , Mike Tyson tarafından herhangi bir dava açılması söz konusu olmasın diye Mike Bison’ın ismini oyunun Avrupa ve Amerika’daki versiyonunda Balrog olarak değiştirdi.

Mike Tyson’a kariyeri boyunca Iron Mike, Kid Dynamite ve Baddest Man on the Planet olmak üzere üç lakap takıldı. 

Profesyonel box kariyerinde toplam 58 maça çıktı ve bunlardan 50’sini kazandı. 44 maçı nakavt ile kazanan Mike Tyson toplamda 6 kere mağlubiyet yüzü gördü. 

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x