Emre'nin Bloğu

blog_logo

Sakal Kepeği ve Egzaması Nasıl Geçer?

Sakal Kepeği ve Egzaması Nasıl Geçer?

Uzun yıllardır sakal kepeği sorunundan müzdarip biri olarak, bu durum oldukça canımı sıkıyor ve günlük hayatımı da olumsuz etkiliyordu. Resmen koyu renkli gömlekler ve tshirtler giyemez olmuştum. Sakal kepeği mi yoksa sakal egzaması mı olduğunu tam olarak bilmediğimden, tedavi olarak ne gerektiği konusunda da pek bir bilgim yoktu. 

Araştırma yaptıktan sonra birçok farklı yağ tavsiye edildiğini anladım. Özellikle hindistan cevizi yağı, argan yağı ve marketlerde özel olarak satılan kokulu sakal yağları tavsiyeler tarasındaydı. Bunların hepsini denedim. Fakal sakal kepeği sorunum hiçbir zaman geçmedi.

Yurt dışındaki kuaföre sorduğumda standart bir sakal yağının sorunu çözeceğini söylemişti ama bunu zaten denemiştim ve sonuç olumsuzdu. Türkiye’deki bir kuaföre sakal kepeği veya sakal egzaması problemim olduğunu ve sürekli deri döktüğümü söylediğimde bana sorunu çözeceğini söyleyip hem saçlar hem de sakal için kullanılabilen kolektif bir yağ verdi. Marka şu anda vermek istemiyorum ama bu da çözüm olmadı maalesef. 

Aslında yapmam gereken direkt olarak bir dermatoloğa gitmekti fakat ailemden ve işimden dolayı bir türlü fırsat bulamadım ve konuyu rafa kaldırıp aldırış etmemeye başladım. 

Aslında egzama bizim ailemizde olan bir sorun. Babam da aynı şekilde özellike saçlarındaki kepekten ve yüzündeki egzamadan çeken bir insandı. Kullandığı eczane şampuanlarından biri olan Zetion şişesini ve kokusunu hala hatırlayabiliyorum. Yani bu problem babamda olduğu için büyük ihtimalle ben de ileryeleyen yaşlarda ortaya çıkacaktı. 

Eşim birkaç sene önce yüzüne bir uygulama yapmıştı. Adını tam olarak hatırlamıyorum ama bu prosedür ciltteki kötü bölgedeki deriyi düşük derecede yakarak, derinin tekrar oluşmasını ve yenilenmesini sağlayan bir prosedür. Bu prosedürden sonra eşimin cildinin iyileşmesi epey uzun sürdü. Bu süre boyunca kendisine cildinin iyileşmesine yarayacak La Roche Posay marka bir sprey tavsiye edildi. Eşim bu spreyi aldı ama çok kullanma fırsatı olmadan cildi tekrar normale döndü. 

Sakal kepeği problemim olduğunu bildiği için geçenlerde bu spreyi kullanmamı tavsiye etti. Sonuçta bir sprey, içinde belirli bir madde var ve cilde iyi gelen ve onu nemlendiren bir sprey. İşte çözümü burada buldum. İşe gitmeden önce bu spreyi sakalımda kepek probleminin olduğu bölgeye sıktım. Zaman zaman sakalımın altındaki deride de kızarıklık meydana geliyordu.

Akşam eve geldiğimde sakalımı kontrol ettim ve çok şaşırdım. Çünkü tek bir kepek veya deri parçası dökülmüyordu. Sorunum ortadan kalkmıştı. Benin sakal kepeği sorunumu ortadan kaldıran maddenin adı madecassoside. Bu maddenin bitkisi centella asiatica ve benim kullandığım markanın adı La Roche Posay Cicaplast B5 sprey. Fakat benim yazdıklarım bir doktor tavsiyesi değil ve bu tip ürünleri kullanmadan önce doktorunuza veya bir uzmana başvurmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Yazıyı Paylaş

Okumaya Devam

Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıkla!x